Zdrowie

Blizny po trądziku – jakie zabiegi kosmetyczne okażą się pomocne?

Trądzik bez wątpienia jest uciążliwym problemem. Dotyka on przeważnie osoby młode, będące w okresie dorastania, ale nie oszczędza też osób dorosłych. Co więcej, po długiej i nierzadko ciężkiej walce, trądzik może pozostawić po sobie szpecące blizny i przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić?

Czy blizny potrądzikowe zostają w każdym przypadku?

Zaczerwienienia na skórze powstają prawie zawsze, jeśli przy odmianie trądzikowej mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Mniejsze i większe zmiany skutecznie podkopują naszą samoocenę. Jeśli notorycznie dotykasz twarzy (przenosząc tym samym bakterie), nie używasz kremów z filtrem i nie dbasz o pielęgnację, a pryszcze i ranki rozdrapujesz – jesteś na nie tym bardziej narażona. Na szczęście blizny po trądziku nie zostają zawsze. Jest to jednak bardzo często spotykane zjawisko. O ile jednak przebarwienia to częsty, ale i nie tak poważny problem, o tyle blizny to problem rzadziej spotykany, który występuje głównie przy poważniejszych typach trądziku. Blizny pojawiają się także po trądziku u osób, które nie potrafią trzymać rąk przy sobie i często dotykają twarzy, albo – co gorsza – wyciskają pryszcze, same prosząc się o problemy i nieestetyczne uszkodzenia cery.

Czym są blizny po trądziku?

Blizny po trądziku to ubytki w naskórku, które mogą być większe lub mniejsze, głębsze lub płytsze. Czym większe i głębsze wypryski, tym gorzej wyglądające i głębiej osadzone blizny. Mogą być stosunkowo niewielkie i tworzyć małe wgłębienia w skórze, przypominające dziurki. Czym jednak są bardziej rozległe, tym większym problemem się stają. Trudniej je także całkowicie usunąć lub chociażby zmniejszyć ich widoczność.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Jak to mówi stare dobre powiedzenie – lepiej zapobiegać, niż leczyć i… lepiej w trakcie, nie zaś po fakcie. Sprawdza się to doskonale także i w tym przypadku. Kiedy zmagamy się z trądzikiem, już wtedy powinniśmy zacząć myśleć o tym, jak zapobiec powstawaniu blizn. Warto też rozważyć ich późniejsze leczenie. Wszystko po to, by było ono skuteczne i nie nadwyrężyło naszego budżetu. Świadoma i dobrze dobrana specjalistyczna pielęgnacja, czy częste złuszczanie naskórka to podstawa. Warto także pomyśleć o kuracji kwasami lub retinoidami, które są niezwykle pomocne w tym przypadku. Samo stosowanie antybiotyków i tabletek nie pomoże ani na trądzik, ani na blizny po nim pozostałe. Kluczowe jest bowiem systematyczna pielęgnacja. Warto także być w stałym kontakcie z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia potrądzikowych blizn, a także i rozejrzeć się za salonem kosmetycznym, który zafunduje naszej cerze zabiegi przyspieszające regenerację cery. Tutaj znajdziesz jeden z nich https://salonpieknecialo.pl/. Najczęściej wybieranym i najbardziej skutecznym zabiegiem jest tutaj chemiczny peeling czy też dermabrazja. Zabiegi te są wykonywane seriami, dzięki czemu są bardzo skuteczne. Blizny po trądziku pomoże też zwalczyć regularne złuszczanie, laser, czy cieszące się  ostatnio dużym zainteresowaniem mikronakłuwanie. Wspomaga ono syntezę kolagenu, który jest odpowiedzialny za stan skóry twarzy.

Dodaj komentarz