Zdrowie

Objawy krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest jedną z częściej występujących wad wzroku. W prosty sposób można ją jednak skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi. Sprawdź, jakie mogą być objawy krótkowzroczności i czy konieczna jest wizyta u specjalisty, który wybierze odpowiednią do Twoich potrzeb metodę korygowania tej wady wzroku.

Czym spowodowana jest wada krótkowzroczności?

Krótkowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc), nazywana także miopią, spowodowana jest zbyt dużą mocą optyczną wynikającą z kształtu rogówki w stosunku do długości gałki ocznej. Ostry obraz w przypadku osoby krótkowzrocznej tworzy się więc nie na siatkówce, jak w zdrowym oku. Obraz na niej powstający jest rozmyty. Krótkowzroczność może być wadą dziedziczoną po rodzicach. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest wyższe u osób, u których przynajmniej jeden z nich ma tego typu wadę wzroku. Może jednak także powstawać na skutek niewłaściwego trybu życia: zbyt długiej pracy przy monitorze komputera lub smartfona, czy małej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zwłaszcza w dzieciństwie. Badania przeprowadzone przez J. Walline”a w 2016 roku wykazały, że ryzyko wystąpienia krótkowzroczności zmniejsza się u dzieci, które spędzają co najmniej 14 godzin tygodniowo na aktywnościach na zewnątrz domu, dzięki czemu korzystają w dużym stopniu ze światła naturalnego.

U dzieci i młodzieży pierwsze niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu wady krótkowzroczności to m.in. częste mrużenie oczu, problemy z odczytywaniem tekstu zapisanego na tablicy szkolnej, bóle i zawroty głowy lub rozdrażnienie. W przypadku zauważenia takich zjawisk u dziecka, konieczna jest szybka konsultacja u specjalisty.

Jak można skorygować krótkowzroczność?

Dla większości osób z tą wadą z łatwością można dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary. Soczewki Acuvue zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach z wadą krótkowzroczności, pozwalając na kierowanie światła bezpośrednio na siatkówkę. Dzięki temu osoby i przedmioty znajdujące się w oddali widziane są wyraźnie, a noszenie okularów nie staje się przykrą koniecznością, zwłaszcza dla aktywnych fizycznie dzieci czy nastolatków. Dobranie soczewek lub szkieł okularowych możliwe jest w gabinecie okulistycznym lub salonach optycznych. W niektórych z nich można otrzymać także bezpłatne soczewki Acuvue do wypróbowania ich w komfortowych warunkach na co dzień, wraz z wszelkimi informacjami dotyczącymi sposobu ich używania. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Ciebie i ciesz się komfortem życia i wyraźnego widzenia!

Dodaj komentarz