Instalacje

Czy ogrzewania pompą ciepła to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych w sezonie zimowym to szalenie istotna kwestia. Dzięki temu możemy bowiem wpływać w bardzo wyraźny sposób na poziom komfortu w naszych domach. Aczkolwiek musimy zdać sobie sprawę także z tego, iż ogrzewanie pociąga za sobą także inne skutki, z czego najważniejsze dla naszego życia są kwestie związane bezpośrednio z ekologią. Spalanie materiałów opałowych w celach grzewczych emituje duże ilości dwutlenku węgla, który przyczynia się do ocieplania klimatu naszej planety, oraz emituje pyły zawieszone, które stanowią podstawowy materiał z którego składa się duszący smog. Jednym słowem, warto przeanalizować możliwość zastosowania rozwiązań bardziej ekologicznych w celach grzewczych. Chociażby takich jak na przykład pompy ciepła.

Pompy ciepła w ogrzewaniu domów jednorodzinnych.

Na chwilę obecną wyróżnić możemy dwa typu dostępnych do użytku pomp ciepła. Są to pompy ciepła powietrzne, oraz gruntowe, z czego każdy z nich ma swoje wady i zalety, o których warto sobie powiedzieć nieco więcej.

  • Pompy ciepła powietrzne – są zdecydowani najtańszym rozwiązaniem. Dobrą pompę można kupić już za kilkanaście tysięcy wraz z montażem. Z drugiej strony, zapewnia nam ona ciepło odzyskiwane z powietrza otaczającego nas, a to nie ma stabilnej temperatury. Dlatego też, dość trudno jest przewidzieć parametry pracy pompy ciepła, oraz związanych z tym kosztów ogrzewania budynku. W budynkach bardzo nowoczesnych, o znikomym zapotrzebowaniu na energię cieplną, sprawdzi się idealnie.
  • Pompy gruntowe – są zdecydowanie droższym rozwiązaniem. Pompa wraz z montażem będzie kosztować nas nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niemniej jednak w jej przypadku, mamy do czynienia z odzyskiwaniem ciepła z gruntu, gdzie temperatura jest stała (na poziomie poniżej jednego metra, nigdy nie jest niższa od zera stopni Celsjusza). Jest to pompa o wiele bardziej kosztowna, ale za to bardziej przewidywalna w pracy.

Pompy gruntowe możemy jeszcze podzielić na poziome oraz pionowe. Pionowe są z reguły bardziej korzystne, ale wymagają odpowiednich warunków geologicznych, bowiem tutaj trzeba wykonać głębinowe odwierty, w które wprowadzone będą rury z czynnikiem grzewczym odbierającym ciepło z wnętrza ziemi. W przypadku pomp poziomych, będziemy mieć instalację położoną co najmniej metr poniżej poziomu gruntu, gdzie czynnik grzewczy będzie wstępnie ogrzewany do poziomi powyżej zera stopni, aby następnie ciepło to odebrać w mechanizmie pompy ciepła.

Dobór odpowiedniego urządzenia.

Trzeba będzie więc wybrać odpowiednie dla siebie i swoich możliwości instalacyjnych pompy ciepła w Wadowicach, aby ostatecznie zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż w każdym budynku będą panować zupełnie inne warunki termiczne, toteż trzeba będzie zastosować różne rozwiązania w zakresie jego ogrzewania. Tak samo na działce będziemy mieć różne możliwości, a co za tym idzie, trzeba będzie to uwzględnić przy wyborze źródła ciepła, szczególnie takiego jak pompa ciepła gruntowa.

Dodaj komentarz