Praca

Kleje utwardzane promieniowaniem UV i ich zastosowanie.

Zastosowanie nowoczesnych technologii klejenia wykorzystującego kleje utwardzane promieniowaniem UV, staje się obecnie coraz bardziej popularne przede wszystkim w branży elektronicznej oraz elektrotechnicznej. Czasami, technologia ta będzie wykorzystywana także w branży motoryzacyjnej, niemniej jednak najczęściej stosowana jest tam, gdzie wymagane jest precyzyjne łączenie ze sobą wielu, niejednokrotnie bardzo małych elementów. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej całej technologii klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, bowiem w wielu przypadkach jest to jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie łączenia ze sobą różnorodnych elementów.

Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

W tym szczególnym przypadku, zdecydowanie najczęściej tę technologię wykorzystuje się do klejenia różnorodnych elementów ze szkłem, jako, że szkło doskonale przepuszcza promieniowanie UV, a tym samym pozwala na bardzo precyzyjne utwardzanie spoiny. Niemniej jednak możliwe jest zastosowanie tej technologii także do klejenia elementów z innych materiałów, aczkolwiek trzeba będzie zastosować odpowiednie technologie, pozwalające na prawidłowe naświetlenie spoiny promieniowaniem UV, w celu jej prawidłowego utwardzenia. Obecnie do naszej dyspozycji są bardzo dobre jakościowo i wydajne promienniki UV, które pozwalają na skuteczne napromieniowanie spoiny, a co za tym idzie, na przeprowadzenie procesu utwardzania w bardzo dobrych warunkach. Trzeba tutaj jednakże pamiętać także o kwestiach związanych z należytym przygotowaniem klejonych powierzchni, czy też prawidłowym dobrze kleju do rodzaju klejonych materiałów. Zmiennych jest tutaj dość dużo, które będą wpływać na jakość osiąganych połączeń, toteż warto starannie przygotować każdy proces, aby ostatecznie, klejenie było wykonane w bardzo dobrych warunkach.

Zalety stosowania połączeń klejonych.

Bardzo ważną kwestią, której warto poświęcić sporo uwagi, jest to, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, niosą za sobą sporo zalet. Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię czasu, niezbędnego do przygotowania spoiny. Jest to zaledwie kilkanaście sekund, wymaganych na nałożenie kleju, złożenie klejonych elementów i utwardzenie spoiny promieniami UV. tym bardziej, iż dostępne obecnie na rynku promienniki UV do utwardzania klejów, charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością. Trzeba także zwrócić uwagę na kwestię kosztów spoiny, które należą do bardzo niskich, a więc w nowoczesnych procesach produkcyjnych, będą jak najbardziej wskazane. Przy niskich kosztach wykonania połączenia, mamy do czynienia z mocnym i trwałym klejeniem dwóch różnych przedmiotów z różnych materiałów. Generalnie, można tutaj powiedzieć, iż klejenie przy zastosowaniu klejów utwardzanych poprzez promieniowanie UV, stanowi jedną z lepszych i bardziej nowoczesnych technologii, które warto wykorzystywać wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Dodaj komentarz