Motoryzacja

Łożyska kulkowe wahliwe.

Wśród wielu typów i rodzajów łożysk, możemy wyróżnić łożyska o specyficznym zastosowaniu, jak również takie, o zastosowaniu klasycznym. Jednakże niejednokrotnie warunki łożyskowania są bardziej wymagające, bardziej niecodzienne, a skutkiem tego należy zastosować, właśnie łożyska specjalistyczne. Takim przykładem są chociażby łożyska kulkowe wahliwe. Wyróżniają się, iż posiadają dwa rzędy kulek i kulistą bieżnię pierścienia zewnętrznego. Pozwala to na stosunkowo swobodne ustawianie się pierścienie względem siebie w czasie pracy, jak również na kompensację pewnego zakresu niewspółosiowości wału i oprawy.

Rodzaje łożysk kulkowych wahliwych.

W grupie łożysk kulkowych wahliwych można wyróżnić kilka ich wykonań, różniących się od siebie w kwestii wykonania, a więc także parametrów technicznych i zastosowania. Najprostszy podział w tym przypadku wyglądać będzie następująco:

  • Łożyska w wykonaniu podstawowym – są dostępne w wersjach z otworem walcowym jak i stożkowym
  • Łożyska uszczelnione obustronnie – posiadają obustronne, gumowe uszczelki, odporne na działanie oleju. Pozwala to na pracę łożyska w zakresie temperatur od -30 do +110 stopni Celsjusza.
  • Łożyska z szerokim pierścieniem wewnętrznym. – najczęściej stosowane są w przypadku wałków nieoszlifowanych.

Możemy się także spotkać z łożyskami w wykonaniu E (ze wzmocnioną konstrukcją wewnętrzną. Posiadają koszyczki wykonane z poliamidu 6.6 wzmocnionego włóknem szklanym. Czasami mogą być one wykonywane także z mosiądzu lub blaszane.

Zalety łożysk kulkowych wahliwych.

Najważniejszą kwestią, dla której łożyska kulkowe wahliwe znajdują stosunkowo szerokie zastosowanie są ich bardzo dobre parametry techniczne. Przede wszystkim, kluczowe jest to, iż pozwalają one na redukcję pewnego zakresu niewspółosiowości pomiędzy wałem a oprawą. Dzięki temu mogą pracować przy bardzo dużych obciążeniach, kiedy dochodzi do wychyleń osiowych wału w oprawie. Oczywiście jest to wychylenie maksymalne do zakresu około 2,5-3 stopnie. Jednakże już taki zakres pozwala na bardzo wiele w wielu przypadkach. Warto podkreślić fakt, iż poza łożyskami z szerokim pierścieniem wewnętrznym, wszystkie pozostałe łożyska kulkowe wahliwe, wykonywane są zgodnie z normą ISO 18-1981. wymiary dla łożysk z szerokim pierścieniem wewnętrznym określa zaś bardzo precyzyjnie norma DIN 630.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc biorąc, łożyska kulkowe wahliwe to specyficzny typ łożysk o specyficznym zastosowaniu. Ich popularność wynika głównie z tego, iż pozwalają na kompensację pewnego zakresu niewspółosiowości, co przyczynia się do poprawy warunków pracy wielu łożyskowań. Przede wszystkim we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach przemysłowych, takich jak obrabiarki, gdzie często dochodzi do obciążeń powodujących wychylenia osiowe. Z całą też pewnością łożyska tego typu będą dalej cieszyć się stosunkowo sporą popularnością.

Dodaj komentarz