narzędzia

Miotły, czyli szczotki do utrzymania czystości.

Każdy z nas bardzo dobrze wie czym jest miotła, i z całą pewnością miał z nią już niejednokrotnie kontakt w swoim życiu. W sumie, to w każdym domu znajduje się co najmniej jedna miotła, niezbędna do utrzymywania czystości w pomieszczeniach mieszkalnych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż standardowa miotła, może występować w wielu różnych typach i rodzajach, przeznaczonych do zastosowania w innych przypadkach. Warto temu zagadnieniu poświęcić chwilę, bowiem dzięki temu, kupując miotłę do naszego domu, będziemy wiedzieli na jakie kwestie zwrócić uwagę, w stosunku do planowanego przeznaczenia naszej miotły. Pozwoli nam to dokonać prawidłowego wyboru, który wcale nie jest taki oczywisty, jakby się to mogło pozornie wydawać.

Różnorodne rodzaje szczotek do utrzymania czystości.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w przypadku szczotek do utrzymania czystości, czyli popularnych mioteł, będziemy mieć do czynienia z wieloma ich rodzajami. Będą się one od siebie odróżniać przede wszystkim gęstością, długością i twardością włosia, co zapewniać będzie różne możliwości w różnych przypadkach zamiatania. Warto tutaj zdawać sobie sprawę z tego, iż każdy rodzaj szczotki w tym przypadku, będzie lepiej się sprawdzać w innych okolicznościach, wobec czego musimy umiejętnie dobierać nasze miotły, w zależności od rodzaju prac jakie mamy zamiar nimi wykonywać.

  • Miotły miękkie – sprawdzają się przede wszystkim w przypadku zamiatania bardzo drobnych zanieczyszczeń. Nadają się najlepiej do domów gdzie musimy zmieść kurz i drobny piasek z terakoty.
  • Miotły średniej twardości – sprawdzają się raczej w pomieszczeniach gospodarczych i na dworze, gdzie możemy nimi zmiatać większe zanieczyszczenia, kawałki traw, słomy i drobne patyczki.
  • Miotły twarde – idealne do prac typowo budowlanych, na przykład w brukarstwie, gdzie należy często przemiatać duże ilości piasku na gotowej nawierzchni brukowanej w celu jego wprowadzenia w fugi pomiędzy kostkami.

Do tego mamy jeszcze różne długości włosia, które wpływać będą na jakość zamiatania, trwałość samej miotły, oraz warunki pracy. Generalnie rzecz biorąc, twardość będzie tutaj czynnikiem ważniejszym niż długość, choć zbyt długa, miękka miotła, będzie przepuszczać zbyt wiele zabrudzeń, poddając się zbyt łatwo pod naciskiem.

Jakość szczotek do utrzymania czystości.

Bardzo ważnym czynnikiem, który także powinniśmy brać pod uwagę jest tutaj kwestia jakości mioteł, bowiem nie każdy producent szczotek do utrzymania czystości będzie wytwarzać swoje miotły z takich samych materiałów i przy zastosowaniu tej samej technologii. Zdarzać się będzie iż w przypadku słabszych jakościowo mioteł, będziemy mieć do czynienia ze zbyt szybkim wypadania włosia, czy też nawet z możliwością złamania styla, co jest charakterystyczne dla współcześnie dystrybuowanych mioteł w marketach, których styl wykonany jest z cienkiej rurki stalowej powleczonej tworzywem.

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż mamy do czynienia z dość sporą różnorodnością mioteł czyli szczotek do utrzymania czystości, wobec czego warto jednak pamiętać o różnicach, aby wybierając miotłę do swojego domu, mieć pewność, iż będzie się doskonale sprawdzać w swoim zastosowaniu.

Dodaj komentarz