Zdrowie

Nadciśnienie tętnicze i jego regulacja.

Nadciśnienie tętnicze to poważne przekroczenie normy ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku tego typu dolegliwości, objawy nie są nazbyt charakterystyczne, a skutkiem tego często są mylone z innymi chorobami. Warto jednak przyjrzeć się objawom nadciśnienia. Pozwoli nam to bowiem, w miarę naszych możliwości, samodzielnie określić, czy czasem nie zaczynamy cierpieć na nadciśnienie tętnicze. Dzięki takiej wiedzy, będziemy w stanie bardzo szybko zareagować a to pozwoli uniknąć dużo poważniejszych problemów w przyszłości. Trzeba przede wszystkim pamiętać, iż jest to poważna dolegliwość, która może się skończyć o wiele gorzej, toteż należy jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie.

Jaki stan jest określany jako nadciśnienie tętnicze?

Przede wszystkim musimy sobie tutaj powiedzieć, iż standardowe ciśnienie tętnicze krwi u zdrowego człowieka będzie wynosić około 120/80 mm Hg (pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe a druga rozkurczowe). Nieznaczne odchyłki od tej wysokości pomiaru nie jest jeszcze powodem do obaw. Niemniej jednak jeśli podczas co najmniej dwóch różnych wizyt u lekarza zmierzone ciśnienie będzie wynosić powyżej 140 mm Hg dla skurczowego oraz powyżej 90 mm HG dla skurczowego, będziemy mogli mówić o chorobie.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego.

Bardzo ważną kwestią, którą należy tutaj poruszyć, jest określenie przyczyny, które przekładają się na nadciśnienie tętnicze. W większości przypadków będziemy mieć problem z klarownym określeniem. W sumie też wiedza medyczna nie jest w tej kwestii jednoznaczna. Niemniej jednak możemy pewne kwestie uznać za zwiększające ryzyko nadciśnienia tętniczego. Warto także tutaj od razu dokonać podziału na:

  • Nadciśnienie tętnicze pierwotne – w którego przypadku nie jesteśmy wstanie określić konkretnych przyczyn, ani tez ich usunąć. Jest to sytuacja pojawiająca się w 95% przypadków.
  • Nadciśnienie tętnicze wtórne – wynikające z różnych innych dolegliwości i chorób, które będą objawiać się nadciśnieniem tętniczym

W przypadku nadciśnienia pierwotnego, można jednak ustalić, iż pewne przyczyny są bardziej prawdopodobne od innych a są to: bezdech senny, ciąża, zwężenie tętnic, choroby miąższu nerek (przeszczep nerek), różnorodne leki i środki chemiczne. Jeśli zaś chodzi o nadciśnienie wtórne to będą tutaj pojawiać się choroby takie jak: porfiria, nadczynność tarczycy, niedomykalność aortalna, przetoki tętniczo-żylne, guz chromochłonny, itp.

Leczenie nadciśnienia.

Oczywiście kwestią najważniejszą będzie to, iż problemy z nadciśnieniem można a wręcz należy leczyć. Stosując odpowiednie terapie, będziemy mogli w znacznym zakresie wyeliminować trudności związane z tą dolegliwością. W przypadku nadciśnienia wtórnego, z całą pewnością minie ono wraz z ustaniem przyczyny, czyli choroby je powodujące. W przypadku nadciśnienia pierwotnego, sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Z takim nadciśnieniem trzeba nauczyć się żyć i do końca życia przyjmować odpowiednie leki, które będą regulować nasze ciśnienie tętnicze. Do tego oczywiście przydatnym rozwiązaniem będzie zmiana stylu życia oraz diety. Lepsze i zdrowsze jedzenie, oraz większa ilość aktywności fizycznej, będą jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz