Zdrowie

Choroba wrzodowa i sposoby jej leczenia.

Wrzody żołądka czy też dwunastnicy to bardzo poważna choroba, której leczenie jest stosunkowo wymagające i długotrwałe. Ważnym jest jednak fakt, iż jest to choroba uleczalna. Generalnie rzecz biorąc, choroba wrzodowa daje o sobie znać najczęściej jesienią oraz wiosną, co wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w tym czasie. Charakteryzuje się ona występowaniem wrzodów trawiennych śluzówki żołądka. Warto poświęcić nieco więcej czasu na poznanie przyczyn choroby wrzodowej, jej objawów, oraz metodologii leczenia. Będzie to z całą pewnością korzystna wiedza, bowiem choroba wrzodowa zagraża każdemu z nas. Aczkolwiek jednym bardziej a innym mniej.

Skąd bierze się choroba wrzodowa?

Jednym z najczęściej występujących źródłem choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Jest to najczęstsza przyczyna, bowiem większość z nas i tak jest zarażona ta bakterią. Aczkolwiek nie w każdym przypadku będzie to prowadzić do choroby wrzodowej. Bakteria ta działa negatywnie na wyściółkę naszego żołądka, przez co kwasy żołądkowe mogą trawić bezpośrednio ściany żołądka. W tym miejscu powstaje charakterystyczny wrzód z martwą tkanką.

Pozostałymi przyczynami będzie na przykład stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (NLPZ), takich jak chociażby aspiryna. Do powstawania wrzodów przyczynia się także nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, silny stres, oraz oczywiście niewłaściwa dieta. W tym ostatnim przypadku bardziej właściwie byłoby powiedzieć, iż chodzi o błędy dietetyczne, takie jak zbyt długi okresy przerw pomiędzy posiłkami, nadmierne stosowanie ostrych przypraw. Generalnie poprzez pewne korekty naszego stylu żywienia możemy znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby wrzodowej.

Objawy i leczenie choroby wrzodowej.

Choroba wrzodowaChoroba wrzodowa objawia się głównie poprzez stany bólowe. Jest stały ból oraz towarzyszące mu pieczenie. Pojawia się w dołku podsercowym, najczęściej w okoli 1-2 godziny po posiłku (wrzody żołądka). Jeśli natomiast występuje 3-5 godzin po posiłku, na czczo i w nocy, oraz umiejscowiony jest bardziej pod prawym łukiem żebrowym, to możemy mówić o wrzodach dwunastnicy.

Samo leczenie jest tutaj dość wymagające. Jeśli bowiem mamy do czynienia z wrzodami wywołanymi przez Helocobacter Pylori, konieczne będzie leczenie antybiotykami. W przypadku innych sytuacji, konieczne jest zastosowanie leków hamujących wydzielanie kwasów żołądkowych. Dość dobrym poziomem skuteczności charakteryzuje się także ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego, aczkolwiek też nie we wszystkich przypadkach. Najbardziej bolesne przypadki, wymagają interwencji lekarskiej i w pierwszej kolejność trzeba koniecznie wybrać się na wizytę do lekarza. Tam dopiero zostanie postawiona diagnoza a to pozwoli podejmować właściwe, następne kroki w celu leczenia choroby wrzodowej.

Dodaj komentarz