Zdrowie

Soda nie tylko do wypieków- dlaczego warto mieć w domu sodę oczyszczoną?

Jeśli chcemy kupić sodę oczyszczoną w hipermarkecie, będziemy szukać jej na dziale spożywczym. A jednak substancja ta ma tyle zastosowań w codziennym życiu, że aż dziwne, że woreczki z nią nie są poukładane na półkach gdzieś pomiędzy kosmetykami do pielęgnacji twarzy, albo wśród domowej chemii. Czym jest i jakie zaskakujące sposoby zastosowania ma soda oczyszczona?

Soda oczyszczona – co to takiego?

Oczywiście wszyscy wiemy, że soda oczyszczona to biały proszek, który możemy tanio zakupić w chyba każdym sklepie spożywczym. Jego bodajże najpopularniejszym zastosowaniem są wypieki (to dzięki sodzie ciasta tak imponująco „rosną”) i stąd wynika jego obecność w osiedlowych sklepikach z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi (większe ilości sody można zakupić korzystnie również przez internet: https://slodkie-zdrowie.pl/pl/33-soda-oczyszczona ). Z trochę bardziej naukowego punktu widzenia, soda oczyszczona jest nieorganicznym związkiem chemicznym o nazwie wodorowęglan sodu, pozyskiwanym ze złóż mineralnych. Zanim trafi do sprzedaży, przechodzi jeszcze drobną obróbkę.

Soda w służbie czystości i świeżości

Obok gastronomii, soda znajduje też powszechne zastosowanie podczas sprzątania. Jest substancją lekko żrącą, dlatego świetnie sprawdza się przy czyszczeniu różnorodnych zabrudzeń – czy to z piekarnika, czy z mebli lub ubrań, czy nawet ze srebrnej biżuterii. Zasadowy odczyn sody sprawia, że pochłania ona nieprzyjemne zapachy, dlatego wiele osób nasypuje jej niewielką ilość na spodeczek i wkłada do lodówki. Można również nasypać odrobinę sody kilka godzin do butów. Z jej pomocą odświeżymy też wnętrze pralki czy zmywarki, jak również pozbędziemy się kamienia i osadu z czajnika. W porównaniu do innych środków czyszczących, soda oczyszczona jest rozwiązaniem niedrogim, a z pewnością dużo bardziej ekologicznym.

Soda dla urody

Soda jest składnikiem niejednego kosmetyku, przede wszystkim jednak może być wykorzystana do samodzielnie przygotowywanych domowych zabiegów urodowych. Na bazie sody łatwo jest przygotować peeling oczyszczający oraz maseczkę usuwającą z twarzy łój i martwy naskórek. Wiele kobiet płucze też włosy rozpuszczoną w wodzie sodą, aby dodać im objętości.

Ponadto, soda bywa wykorzystywana przez zwolenników medycyny naturalnej. Z jej właściwości czerpią też ogrodnicy, tworząc na jej bazie naturalne nawozy i opryski. Jak widać, soda oczyszczona jest substancją o praktycznie nieskończonej liczbie zastosowań w codziennym życiu. W jej zapas warto zaopatrzyć się, odwiedzając Sklep internetowy Słodkie Zdrowie.

Dodaj komentarz