Zdrowie

Nawilżenie suchej skóry

Sucha skóra powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia. Zazwyczaj jest też zaczerwieniona, a w zaawansowanym stadium przesuszenia zaczyna się łuszczyć. Wszystko to powoduje, że sucha skóra wygląda nieestetycznie. Odczuwamy wtedy dyskomfort. Problem suchej skóry dotyczy nie tylko twarzy. Może ona być przesuszona również na dłoniach, stopach, szyi i innych częściach ciała.

Co powoduje przesuszenie?

Stopień nawilżenia skóry zależy od ilości obecnego w niej tzw. naturalnego czynnika nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor). Składają się na niego: aminokwasy, kwas piroglutaminowy i jego sole, mocznik oraz sole kwasu mlekowego. To właśnie niedobór NMF jest przyczyną suchości skóry. Dla prawidłowego nawilżenia ważna jest również ilość lipidów (związków tłuszczowych) w warstwie rogowej skóry. Niedostateczny poziom natłuszczenia bowiem, również skutkuje szorstkością. Pod wpływem niewystarczającej ilości tych składników skóra nie potrafi zatrzymać w swoich warstwach odpowiedniej ilości wody, przez co jest nadmiernie przesuszona.

Problem suchej skóry nasilają też:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr, mróz, czy częsta ekspozycja na silne słońce (opalanie);
  • nieodpowiednia dieta obfitująca w cukier, nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, niezdrowe tłuszcze trans (utwardzone tłuszcze roślinne), rafinowaną białą mąkę pszenną i produkty z niej sporządzone, czy konserwanty i polepszacze smaku;
  • zbyt mała ilość wypijanej wody (powinno się dostarczać organizmowi minimum 1,5 litra czystej wody dziennie);
  • używki (alkohol, papierosy, duże ilości mocnej kawy i herbaty);
  • nieodpowiednia pielęgnacja (m.in. używanie kosmetyków dodatkowo podrażniających naskórek);
  • brak aktywności fizycznej (szczególnie na świeżym powietrzu).

Długotrwale przesuszona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Prowadzi to do powstania pęknięć, które stają się przyczyną utraty jeszcze większej ilości wody oraz zwiększają prawdopodobieństwo zranienia i urazów.

Suchość skóry często bywa objawem schorzeń takich jak: AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), egzema, łuszczyca, cukrzyca, czy choroby tarczycy. Taka sytuacja wymaga wizyty u dermatologa.

Kosmetyki dla skóry suchej

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry. Naskórek wymaga nie tylko nawilżenia, ale i natłuszczenia, szczególnie zimą i podczas opalania. Neutrogena stworzyła serię kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry suchej. Dzięki unikalnej formule doskonale natłuszczają i nawilżają one skórę, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia utraty wody z poszczególnych jej warstw. Neutrogena to kremy, które jednocześnie zregenerują skórę podrażnioną i zniszczoną w wyniku przesuszenia. Przyniosą one upragnioną ulgę skórze przesuszonej. Ustąpi więc uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia, czy szczypania. Neutrogena to kosmetyki opracowane we współpracy z dermatologami, które przeszły wymagające testy. Są rozwiązaniem innowacyjnym i skutecznym. Efekty zobaczymy bardzo szybko. Jest to niezwykle ważne dla zachowania codziennego komfortu i dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz