Ekologia

Panele słoneczne – zadbaj o naturalną energię

Panele fotowoltaiczne to nie tylko odczuwalna różnica w wysokości rachunków za prąd. To również rozwiązanie, które pozwala nam skuteczniej zadbać o czystość środowiska, jedyne znane nam obecnie, które nie pozostawia szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery w wyniku produkowania energii elektrycznej. Jak działają panele fotowoltaiczne i dlaczego jest to inwestycja korzystna dla naszego klimatu?

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne wykorzystują półprzewodnikowe złącze p-n, pozwalające na konwersję energii słonecznej w energię elektryczną. Fotony posiadające energię większą niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika powodują przemieszczanie się w nim elektronów do obszaru n, a z kolei przerwy będące nośnikiem ładunków, przemieszczają się do obszaru p. Na skutek tego procesu w obszarze n powstaje ładunek ujemny, natomiast w obszarze p – dodatni, dzięki czemu pojawia się różnica potencjałów, czyli napięcie elektryczne. W ogniwach wytwarzany jest prąd stały, który dzięki działaniu falownika (inwertera) zostaje przekształcony w prąd zmienny, o dokładnie takich samych parametrach, jak prąd pobierany z sieci. Pozwala to w czysty i bezpieczny dla środowiska sposób korzystać z prądu elektrycznego na własne potrzeby.

Panele słoneczne na korzyść klimatu

Tradycyjne wytwarzanie energii elektrycznej z użyciem gazu i węgla powodowało przez lata ogromne zanieczyszczenia atmosfery, na skutek wydzielania do niej szkodliwych substancji powstających w procesie produkcji. Zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym spowodowały, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do korzystania ze źródeł energii, starając się w większym stopniu zwiększyć wykorzystanie jej zasobów odnawialnych oraz nie powodujących kolejnych zanieczyszczeń. Bezpośrednia konwersja energii słonecznej w energię elektryczną nie powoduje powstawania zanieczyszczeń odpadami, produktami spalania, a także brak strat przesyłowych, ponieważ energia wytwarzana jest dokładnie w miejscu przeznaczenia. Nic dziwnego, że panele stały się niemal obowiązkowym elementem naszego krajobrazu, zarówno na domach prywatnych, firmach, osiedlach czy instytucjach.

Zakup paneli o wysokiej jakości

Jeśli Państwa celem jest inwestycja w naturalną energię, zapraszamy do kontaktu z firmą WASTA (https://wasta.com.pl), która od lat zajmuje się doradztwem, sprzedaż i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz