Ekologia

Butelki plastikowe, jako opakowania w dystrybucji produktów płynnych.

Butelki plastikowe to jedne ze zdecydowanie najbardziej popularnych opakowań z tworzyw sztucznych. Są one bardzo powszechnie stosowane przede wszystkim w dystrybucji wszelkiego rodzaju produktów płynnych, głównie spożywczych, ale także chemii gospodarczej oraz innych płynów. Ich popularność wynika przede wszystkim z licznych zalet jakimi się charakteryzują, wobec czego warto sobie o nich tutaj powiedzieć nieco szerzej. Poza tym, musimy także zwrócić uwagę na fakt, iż butelki plastikowe są jednocześnie przyczyną bardzo poważnych zanieczyszczeń środowiska. Głównie chodzi tutaj o lasy, rzeki, morza i oceany. Należy więc wdrożyć odpowiednie rozwiązania i regulacje prawne, które mogły zapobiegać dalszemu zanieczyszczeniu środowiska, zużytymi butelkami plastikowymi.

Gdzie wykorzystywane są butelki plastikowe?

Butelki plastikowe są wykorzystywane przede wszystkim w procesie dystrybucji oraz transportu wszelkiego rodzaju płynnych produktów spożywczych. Chodzi tutaj o butelkowane wodę, napoje słodzące, napoje energetyczne, oraz wszelkiego rodzaju soki i nektary. Butelki plastikowe są w tym przypadku zdecydowanie najlepszym, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Wobec tego też, warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego tak to wszystko wygląda. Dlaczego pomimo wszystkich zalet, stanowią największe zagrożenie dla naszego środowiska naturalnego?

Kluczową kwestią jest to, iż butelki i inne opakowania wykonane z tworzyw sztucznych są bardzo tanie w produkcji. Wobec tego też, cena opakowania jest naprawdę znikomym ułamkiem ceny gotowego produktu. Klient kupując produkt, płaci jednocześnie za wykonanie opakowania, toteż producent nie musi się niczym przejmować. Koszty zostały przerzucone, a co za tym idzie, niech teraz klient się martwi, co dalej z jego opakowaniem, kupionym za kilka groszy. Można powiedzieć, iż takie podejście, zmusza niejako klientów do kupienia samego produktu ale także z opakowaniem. Potem butelki plastikowe lądują na śmietnikach, ale to tylko w najlepszym razie. Zdecydowanie częściej trafiają one do rzek, jezior, mórz i oceanów a tam stanowią bardzo poważne zagrożenie dla całego ekosystemu. Dla naszego środowiska naturalnego.

Jak ten problem rozwiązań?

Aby możliwe było uporanie się z problemem, należy stworzyć odpowiednie regulacje prawne, które sprawią, iż producent butelek z tworzyw sztucznych będzie musiał odbierać zużyte opakowania od swoich klientów, a następnie przetwarzać je na nowe opakowania czy też inne produkty. Tym bardziej, iż butelki plastikowe, mogą być poddawane procesowi recyklingu, praktycznie bez żadnych ograniczeń. Oczywiście wiązałoby się to z koniecznością wdrożenia opłaty kaucyjnej, doliczanej do każdego napoju. W przeciwnym razie klienci raczej nie zdecydowaliby się na ich oddawanie w punktach skupu. Po prostu musi im się to opłacać. Tak więc, wystarczyłoby doliczyć około 2-3 PLN kaucji do każdej butelki, a następnie, zwracać klientowi około 70-80% tej kwoty, aby mógł także partycypować w procesie recyklingu.

Podsumowanie

Trzeba tutaj powiedzieć, iż rozwiązanie jakie zaproponowaliśmy powyżej jest bardzo skuteczne. Działa bardzo dobrze w przypadku klasycznych butelek szklanych z piwa, choć cena kaucji jest zbyt niska wobec czego mamy problem z ich odzyskiem. Niemniej jednak szkło nie jest tak nagminnie wyrzucane gdzie popadnie, jak to ma miejsce z plastikiem. W taki sposób, moglibyśmy całkowicie wyeliminować butelki plastikowe z zagrożeń naszego naturalnego środowiska.

Dodaj komentarz