Wykończenia wnętrz

Realizacja prac malarskich.

W zdecydowanej większości przypadków w trakcie remontowania pomieszczeń mieszkalnych w swoim domu czy też mieszkaniu będziemy przeprowadzać prace malarskie celem odświeżenia powierzchni ścian i sufitów. Jednakże brak podstawowej wiedzy w tym zakresie może prowadzić do niepotrzebnych nerwów i straty czasu oraz pieniędzy. Wobec tego też, warto tutaj posiąść przynajmniej podstawową wiedzę na temat stosowanych farb i narzędzi malarskich, jak również techniki malowania w zależności od malowanych powierzchni. Zobaczmy jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Przygotowanie podłoża.

W pierwszej kolejności przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac malarskich, musimy dokładnie określić rodzaj podłoża do malowania i starannie je do tego procesu przygotować. Rodzaj podłoża będzie nam potrzebny do prawidłowego doboru narzędzi malarskich, ale o tym nieco później. Teraz zajmiemy się kwestią prawidłowego przygotowania podłoża do malowania. W pierwszej kolejności należy powierzchnie malowane oczyścić z pyłu i kurzu, a w przypadku dość silnego zabrudzenia nawet umyć. Jeśli na powierzchni przeznaczonej do malowania znajduje się już kilka warstw farby, koniecznie będzie ich usunięcie, aczkolwiek jeśli będą 2-3 warstwy, to jeszcze można spokojnie nakładać kolejne warstwy. Podłoża o większej chłonności, świeże tynki, czy też płyty G-K przeznaczone do malowania należy wstępnie zagruntować odpowiednim preparatem zmniejszającym chłonność, aby podczas malowania farba lepiej się rozprowadzała i schła równomiernie. Dopiero na tak przygotowane podłoże możemy zacząć nakładać warstwy farby, z zaznaczeniem iż przy zmianie kolorystycznej, z kolorów ciemnych na jasne, napotkamy pewne trudności związane z kryciem farby wobec czego konieczne może się okazać malowanie dwu a nawet trzykrotne.

Dobór narzędzi malarskich.

W zależności od stosowanych farb a przede wszystkim od typu podłoża do malowania będziemy także musieli dobierać odpowiednie narzędzia.

  • Podłoża porowate, trudne do malowania – najlepiej zastosować szczotkę malarską, bowiem pozwala ona nam na dogłębniejsze wniknięcie we wszystkie szczeliny i ubytki w tynku, co nie jest możliwe do osiągnięcia w przypadku malowania wałkami malarskimi.
  • Podłoża gładkie, gładzie i płyty G-K – malujemy wałkami malarskimi, które pozwalają na szybki charakter pracy i w przypadki takiego podłoża są wystarczająco skuteczne.

Generalnie rzecz ujmując musimy dość precyzyjnie zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich narzędzi w zależności od rodzaju zastosowanych farb i rodzaju podłoża przeznaczonego do malowania. Tylko w taki bowiem sposób możliwe będzie osiągnięcie odpowiedniego poziomu jakości przeprowadzonych prac malarskich. Jest to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić zdecydowanie najwięcej uwagi, aby ostatecznie nie okazało się, iż cała nasza praca jest na marne, bowiem jej efekty są wyjątkowo słabe i nie nadają się zupełnie do niczego.

Wszystkie pędzle malarskie oraz szczotki po zakończonej pracy należy także dokładnie umyć z resztek farby, bowiem w przeciwnym przypadku, przy próbie kolejnego użycia tych samych narzędzi, resztki farby mogą wnikać w nową i się z nią mieszać, co rzecz jasna doprowadzi do przebarwień.

Dodaj komentarz