Motoryzacja

Rola osuszacza powietrza

Praktycznie w każdym pojeździe ciężarowym, w którym mamy do czynienia z układem pneumatycznym, jednym z jego podstawowych elementów będzie osuszacz powietrza, którego zadaniem będzie obniżenie poziomy wilgotności powietrza w układzie. Wynika to przede wszystkim z konieczności utrzymania wilgotności powietrza w układzie pneumatycznym, na poziomie 20%, co jest niezbędne do prawidłowej pracy poszczególnych elementów układu, czyli wszystkich zacisków hamulcowych oraz siłowników, jak również zabezpieczenie ich przed pojawianiem się korozji, która przecież ostatecznie może doprowadzić nawet do uszkodzenia poszczególnych elementów układu. Sprawdźmy w takim razie, w jaki sposób zabezpieczyć się przed tego rodzaju uszkodzeniami.

Kontrola stanu technicznego całego układu.

Przede wszystkim będziemy musieli zadbać o to, aby systematycznie przeprowadzać przegląd techniczny całego układu pneumatycznego a przede wszystkim samego osuszacza powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby właśnie osuszacz był w pełni sprawny i gwarantował prawidłowe obniżanie poziomu wilgotności powietrza wewnątrz układu pneumatycznego, dzięki czemu poszczególnego jego elementy nie będą ulegać korozji, a ich praca będzie w pełni stabilna i wydajna. Bardzo istotne będzie tutaj więc także to, aby w razie jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast przestępować do działania i przeprowadzić kompletny serwis układu wraz z osuszaczem powietrza aby dzięki temu zabezpieczyć pracę całego układu. W większości przypadków drobnych uszkodzeń możliwa będzie do przeprowadzenia regeneracja osuszaczy powietrza, aczkolwiek w tym celu usterki nie powinny być zbyt poważne. W przypadku poważniejszych uszkodzeń osuszacza powietrza, niestety będziemy mieli do czynienia z koniecznością jego wymiany na nowy, a to z kolei jest stosunkowo kosztowne. W związku z tym też, lepiej uniknąć tej konieczności i w miarę regularnie przeprowadzać kompletny przegląd układu oraz samego osuszacza, co pozwoli nam osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Podstawy bezpieczeństwa.

Jak już wspomnieliśmy musimy tutaj więc przede wszystkim zadbać o to, aby osuszacz powietrza był regularnie sprawdzany pod kątem prawidłowości działania, ale także sprawdzać wszystkie pozostałe elementy układu pneumatyki, aby móc na bieżąco usuwać wszelkie nieprawidłowości w działaniu układu. Im szybciej uda nam się zareagować, tym lepiej dla nas, bowiem zawsze taniej wyjdzie nam zregenerować układ pneumatyczny oraz poszczególne jego podzespoły, niż wydawać duże pieniądze na nowy osuszacz, lub też siłowniki czy też zaciski. Generalnie rzecz więc ujmując, należy tutaj pamiętać, iż regeneracja zacisków, osuszaczy czy też siłowników jest zawsze rozwiązaniem bardziej korzystnym, a regularne przeglądy techniczne pozwolą nam w porę wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu poszczególnych elementów układu, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z regeneracji w miejsce wymiany na nowe.

Dodaj komentarz