Ogród

Uprawa Azalii w domowym ogrodzie.

Azalia to nieco mniejsza siostra Różaneczników, czyli roślin z rodziny wrzosowatych o wspólnej nazwie Rhododendron. Jej uprawa w ogrodach w naszym kraju stała się ostatnio stosunkowo popularna. Przede wszystkim za sprawą stosunkowo niewielkich wymagań uprawnych. Oczywiście, jak każda roślina tak i Azalia swoje wymagania ma. Przede wszystkim zacząć trzeba jednak od prawidłowego doboru odmiany. Dopiero w następnej kolejności można będzie myśleć o wyborze stanowiska i przygotowaniu gleby do uprawy. Ostatecznie trzeba będzie jeszcze tylko zapamiętać kilka kwestii odnośnie pielęgnacji. Te i inne informacje w tym zakresie powinien nam dostarczyć nasz dostawca Azalii, toteż do niego w pierwszej kolejności należy kierować wszystkie pytania.

Dobry dostawca Azalii a wybór odpowiednich odmian.

Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności będziemy musieli dokonać odpowiedniego wyboru odmian do uprawy ogrodowej. Tutaj najważniejszym czynnikiem jest zdolność do przetrwania wielkich mrozów. W naszej strefie klimatycznej, niejednokrotnie mróz będzie sięgać do dwudziestu a nawet więcej stopni poniżej zera. Zdolność do przetrzymania takie mrozu nie jest charakterystyczna dla wszystkich odmian. Musimy więc starannie wybrać te, które do ogrodu mają trafić. Pomóc powinien nam w tym profesjonalny dostawca Azalii. To on bowiem w pierwszej kolejności powinien posiadać niezbędną w tym zakresie wiedzę. Powinien wiedzieć, które odmiany będą się nadawać do uprawy ogrodowej, a które co najwyżej doniczkowej.

Wybór stanowiska uprawy Azalii.

Azalie tak samo jak inne rośliny z rodziny Rhododendron, lubią tereny zacienione, osłonięte od wiatru, lekko wilgotne. Dlatego też, najlepszym stanowiskiem będzie tuta sąsiedztwo większych drzew i krzewów ozdobnych. warto także pomyśleć o niewielkim oczku wodnym w ogrodzie. Pozwoli to na lokalne podniesienie poziomu wilgotności. Musimy jednakże pamiętać o tym, iż Azalie charakteryzują się płytki systemem korzeniowym. Wobec tego sąsiedztwo powinno raczej mieć głęboki system korzeniowy, aby nie zabierać naszym krzewom wody i składników odżywczych w niej zawartych.

Przygotowanie gleby do uprawy Azalii.

Bardzo ważną kwestią będzie także staranne przygotowanie gleby do uprawy Azalii. Roślin te lubią glebę kwaśną i lekko kwaśną. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanka torfu, gleby ogrodniczej oraz kory sosnowej zmieszane w równych proporcjach. Tego typu gotowe mieszanki można kupić w sklepach. Zresztą nasz dostawca Azalii powinien nam starannie doradzić w tym zakresie, lub też nawet zaprezentować gotowe mieszanki, które ma w dystrybucji.

Prace pielęgnacyjne.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to najważniejsze będzie nawadnianie roślin. Szczególnie w okresie letnim przy braku naturalnych opadów. Przed nastaniem zimy zaś, musimy o wiele bardziej obficie nawodnić nasze azalie, oraz ogacić ich łodygę u nasady korzenia. Możemy to zrobić za pomocą suchych liści, suchej trawy, czy też nawet słomy. W zasadzie poza tymi czynnościami nie trzeba się niczym więcej przejmować. Nasze Azalie będą rosły bardzo dobrze i zapewnią nam niesamowite atrakcje w czasie kwitnienia.

Dodaj komentarz