Ogród

Uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie.

Jednym ze zdecydowanie najlepszych sposobów na poprawę estetyki naszych przydomowych ogrodów, jest zainwestowanie w Różaneczniki, czyli krzewy wieloletnie z rodziny wrzosowatych, których estetyka stoi na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie z wysokim poziomem estetyki będziemy mieć do czynienia z niskim zapotrzebowaniem na prace pielęgnacyjne. W zasadzie wszystko co najważniejsze, ograniczać się będzie do prawidłowego przygotowania podłoża oraz prawidłowego doboru stanowiska do uprawy Różaneczników. Przyjrzyjmy się zatem tym zagadnieniom nieco bliżej, aby przekonać się jak łatwo można uprawiać Różaneczniki w swoim przydomowym ogrodzie, podnosząc tym samym w dość wyraźny sposób jego wartość estetyczną.

Wybór stanowiska i przygotowanie gleby.

Jak już wspomnieliśmy, do zdecydowanie najważniejszych kwestii w przypadku uprawy Różaneczników w przydomowych ogrodach będzie należeć prawidłowy wybór stanowiska oraz przygotowanie gleby, aby rośliny te, miały jak najbardziej dogodne warunki do wzrostu.

  • Przygotowanie glebyRóżaneczniki lubią nieco kwaśny odczyn pH gleby, wobec czego warto przygotować odpowiednią mieszankę składającą się z trzech równych części: kory sosnowej, kompostu lub gleby ogrodniczej i nie odkwaszonego torfu. Odczyn pH tak przygotowanej mieszanki powinien mieścić się w przedziale 5-6,5, co też warto sprawdzić, przed nasadzeniem Różaneczników.
  • Wybór stanowiska – Różaneczniki uwielbiają stanowisko nieco zacienione i wilgotne, wobec czego dość naturalnym będzie wybór stanowiska w pobliżu większych roślin, które zagwarantują im odpowiednie zacienienie. Tutaj jednak trzeba uważać, aby były to rośliny o głębokich systemach korzeniowych, bowiem Różaneczniki charakteryzują się płytki systemem. W przypadku wyboru większego sąsiada o płytkim systemie korzeniowym, niestety, będzie on zbierał silniejszymi korzeniami wszystkie składniki odżywcze i wodę z gleby, a to nie jest dobre dla naszych Różaneczników.

Kwestie związane z pielęgnacją Różaneczników

Oczywiście pewne prace pielęgnacyjne warto tutaj uwzględnić. Do najważniejszych będzie należeć systematyczne nawadnianie (co jest naturalne w przypadku wszystkich roślin), czy też profilaktyczne zasilania gleby odpowiednimi nawozami do Różaneczników. Przy prawidłowym podejściu do nawadniania i zasilania, nasze rośliny będą przez wiele lat trwać na swoich stanowiskach podnosząc estetykę naszego ogrodu, i sprawiając nam wiele przyjemności i radości w okresie kwitnienia. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby przed nastaniem zimy, przeprowadzić solidne nawodnienie Różaneczników, aby mogły zmagazynować odpowiednie ilości składników odżywczych niezbędnych do przetrwania zimy. W zamian za to, pozostają one zimozielone, co także wpływa na estetykę ogrodu zimą. Generalnie można powiedzieć więc, iż uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach jest zajęciem stosunkowo prostym, aczkolwiek trzeba będzie poświęcić mu nieco uwagi, aby nie doprowadzić do przemarznięcia czy też ograniczenia korzystnych do wzrostu warunków. Jednakże prace pielęgnacyjne w tym przypadku są minimalne i naprawdę nie wymagają od nas poświęcania bardzo dużej ilości czasu.

Dodaj komentarz