Przemysł

Wyposażenie stanowiska spawalniczego.

Spawalnictwo w naszym kraju, tak samo zresztą jak w wielu innych, jest zdecydowanie najpopularniejsza formą łączenia ze sobą elementów stalowych. Szczególnie dotyczy to realizacji takich wyrobów jak wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe, elementów okrętów morskich, czy też konstrukcje naczep samochodowych, oraz wagonów towarowych. Prace tego typu wymagają jednak zastosowania odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na swobodne manipulowanie wielkogabarytowymi i ciężkimi elementami stalowymi. Standardowa suwnica niestety nie będzie się tutaj sprawdzać najlepiej. Dlatego też, w tym przypadku musimy zadbać o bardziej profesjonalne wyposażenie stanowiska spawalniczego.

Jakie wyposażenie stanowiska spawalniczego będzie niezbędne?

W tym przypadku, kiedy chodzi o spawanie ciężkich elementów wielkogabarytowych, kluczowe będą odpowiednie manipulatory i pozycjonery spawalnicze. Są to stacjonarne masywne urządzenia, dzięki którym możemy ciężkie elementy stalowe swobodnie podnosić do góry i ustawiać tak, aby prace spawalnicze były realizowane jak najwygodniej. Profesjonalny manipulator do spawania powinien być przede wszystkim dobrany pod kątem maksymalnego obciążenia oraz rozmiarów spawanych elementów. W każdym przypadku będzie to więc zupełnie inne urządzenie.

Typowy manipulator do spawania, będzie pozwalać nam na podnoszenie, pochylanie oraz obracanie spawanego elementu. Jego wykorzystanie ogranicza nam pracę suwnicy szynowej do niezbędnego minimum. W zasadzie chodzi tylko o podniesienie ciężkiego elementu i jego ustawienie na manipulatorze. Wystarczy go odpowiednio zamocować do stołu obrotowego i można przystępować do prac spawalniczych.

Możemy więc powiedzieć, iż jest to podstawowe wyposażenie stanowiska spawalniczego jeśli chodzi o spawalnictwo przemysłowe.

Czy profesjonalne oprzyrządowanie spawalnicze jest kosztowne?

Z całą pewnością tak. Tego typu oprzyrządowanie spawalnicze musi być przede wszystkim solidnie wykonane, aby zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa operatorom i spawaczom. Pozycjonery i manipulatory spawalnicze wykonywane są z twardej i grubej blachy stalowej. Montowane są w nich potężne siłowniki hydrauliczne, gwarantujące możliwość sprawnego podnoszenia i obracania ciężkich, wielkogabarytowych przedmiotów. Oczywiście każdy z pozycjonerów jest dostosowany do konkretnych warunków pracy. Posiada swoją charakterystykę oraz maksymalne obciążenie.

Dlatego też, kluczową kwestią jest właściwy wybór pozycjonera do konkretnych realizacji prac spawalniczych. Zdając sobie sprawę z faktu tego, iż wyposażenie stanowiska spawalniczego w tym przypadku będzie bardzo kosztowne, należy je dobierać jak najstaranniej. Dzięki temu bowiem można znacznie skrócić czas realizacji wielu prac, oraz ułatwić ich przebieg dla pracowników. To oczywiście przekłada się na skrócenie czasu, niezbędnego do realizacji poszczególnych zadań spawalniczych.

Dodaj komentarz