Ekologia

Czy brykiet drzewny to dobry i ekologiczny materiał opałowy?

W czasie ostatnich kilkunastu lat, coraz bardziej istotną kwestią jest ekologia. W szczególności dotyczy to naszych domowych kotłowni, bowiem spalanie w nich węgla kamiennego oraz innych paliw kopalnych, prowadzi do bardzo poważnych skutków środowiskowych. Przede wszystkim emitujemy ogromne wręcz ilości dwutlenku wegla, który jest podstawowym i najważniejszym gazem cieplarnianym. Jego nadmierne skumulowanie w naszej atmosferze prowadzi do ogrzewania się klimatu a tym samym do katastrofy ekologicznej. Poza tym, w toku spalania paliw kopalnych emitowane są duże ilości pyłów zawieszonych różnych frakcji, które stwarzają zagrożenie bezpośrednio dla naszego zdrowia.

Eliminacja paliw kopalnych celem numer jeden.

Jak więc wynika z prowadzonych na bieżąco badań, powinniśmy przynajmniej do roku 2030 wyeliminować całkowicie węgiel zarówno z sektora prywatnego jak i z sektora energetycznego, aby zatrzymać globalne ocieplenie klimatu na jako takim, bezpiecznym dla nas poziomie. Jakiekolwiek odstępstwa od tych założeń, nieuchronnie doprowadzą do katastrofy klimatycznej na światową skalę. Klimat zacznie się ogrzewać, północna półkula będzie trawiona wieloma suszami i pożarami. Dni w których temperatura wzrośnie powyżej 30 stopni będzie coraz więcej. Powiększy się także przestrzeń, na której panujące warunki nie będą nadawały się do życia człowieka. To zaś prowadzi do migracji miliardów ludzi w poszukiwaniu warunków do życia. Jakie tego będą efekty nietrudno się domyśleć. Skoro już dziś mamy kryzys migracyjny związany z milionami uchodźców uciekających przed konfliktami zbrojnymi a wielu ludzi przepełnionych jest do nich nienawiścią? Kryzys migracyjny wywołany globalnym ociepleniem, nieuchronnie doprowadzi do wybuchu wojny światowej na skalę całego globu. Wtedy też prawdziwe stanie się powiedzenie: „Nie wiadomo, jaka będzie III wojna światowa, ale IV wojna będzie z całą pewnością na kamienie i patyki”. Tak, niestety doprowadzimy nieuchronnie do zniszczenia planety i być może nawet nasz gatunek tego nie przetrwa.

Ogrzewanie domów brykietem drzewnym.

Wracając zaś do naszych działań, to przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie źródła emisji CO2 oraz pyłów zawieszonych w jak największym zakresie. Wytwarzany przez profesjonalne brykieciarki, brykiet z trocin, jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem, które możemy wdrożyć w miejsce węgla kamiennego i brunatnego. Emituje zdecydowanie najmniejsze ilości CO2 do atmosfery, co będzie w największym zakresie przyczyniać się do zatrzymania katastrofy klimatycznej. Warto mieć to na uwadze, bowiem nasza krótkowzroczność może doprowadzić do tego, iż nasze słowa o wielkiej miłości jaką darzymy nasze dzieci i wnuki, mogą się okazać najbardziej puste w całym wszechświecie. Jak można mówić o miłości do dzieci, skoro nie dbamy o ich przyszłość?

Dodaj komentarz