Przemysł

Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Współcześnie w wielu branżach wytwórczych, jedną z bardziej popularnych technologii łączenia ze sobą przedmiotów jest ich klejenie. Oczywiście w zależności od branży, wykorzystywane będą różnorodne kleje, zaś najbardziej popularyzowane w ostatnim czasie są kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to bardzo ciekawa technologia klejenia przedmiotów, oferująca doskonałe warunki ich klejenia oraz bardzo dobre parametry spoiny. Staje się bardzo popularna w wielu branżach a przede wszystkim w branży optycznej, elektronicznej czy też elektrotechnicznej. Charakteryzuje się licznymi zaletami i korzyściami, o których warto powiedzieć sobie nieco więcej.

Zalety stosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Jak już powiedzieliśmy, technologia ta, niesie za sobą całkiem sporo korzyści. Co prawda, jej wdrożenie będzie kosztować, bowiem trzeba będzie zaopatrzyć się w lampy przemysłowe i systemy UV, jednakże z drugiej strony, koszty eksploatacji technologii nie są już aż tak wygórowane. Do najważniejszych zalet, za które technologia ta jest najbardziej ceniona, należy tutaj zaliczyć:

  • Relatywnie niski koszt jednostkowy wykonania pojedynczej spoiny
  • Doskonałe parametry techniczne wykonywanych spoin
  • Wysoka odporność chemiczna i mechaniczna spoin
  • Krótki czas utwardzania spoiny – w wielu przypadkach wystarcza dziesięciosekundowe naświetlanie promieniami UV, aby osiągnąć pełne utwardzenie.
  • Długa żywotność kleju – od chwili nałożenia kleju, do czasu, kiedy koniecznym będzie jego utwardzenie może upłynąć nawet do 60 minut.
  • Stosunkowo proste przygotowanie spoiny i jej utwardzanie.

Trzeba przyznać, iż są to niewątpliwie konkretne zalety, jakimi charakteryzuje się ta stosunkowo nowa jeszcze technologia klejenia. To dzięki tym korzyściom, staje się ona w ostatnim czasie coraz bardziej popularna w wielu branżach przemysłowo produkcyjnych.

Jak przebiega proces klejenia z utwardzaniem spoiny poprzez promieniowanie UV?

Sam proces jest stosunkowo prosty i w dużej mierze zbliżony do wielu innych procesów klejenia z zastosowaniem innych klejów.

  • Krok 1 – przygotowanie klejonych elementów. Oczyszczenie i wygładzenie klejonych powierzchni, a następnie ich precyzyjne odtłuszczenie
  • Krok 2 – rozprowadzenie kleju. Klej należy na obydwie płaszczyzny nanieść równomierną warstwą. Następnie można klejony elementy ze sobą połączyć. Tutaj mamy jeszcze godzinę na dowolne nimi manipulowanie, zanim koniecznością stanie się utwardzenie spoiny. Po upływie tego czasu, klej niestety nie będzie się nadawać do utwardzania.
  • Krok 3 – utwardzanie spoiny. Zajmuje najmniej czasu z całego procesu, bowiem można go przeprowadzić nawet w ciągu 10 sekund. Wykorzystywane są tutaj specjalne promienniki typu UV, które naświetlając cała przygotowaną spoinę prowadzą do jej utwardzenia. Kluczową kwestią jest prawidłowe działanie promiennika, aby cała spoina była równomiernie utwardzana. W przeciwnym razie będzie od samego początku osłabiona.

Jest to więc technologia dość prosta w użytkowaniu, wobec czego też, nie powinniśmy mieć większych trudności w jej wdrożeniu w wielu różnorodnych zakładach produkcyjnych czy też nawet na skomplikowanych liniach technologicznych.

Dodaj komentarz