Ekologia

Maszyny do brykietowania trocin.

Jednym z ciekawszych zastosowań trocin powstających w procesie obróbki drewna w tartakach jest ich brykietowanie, w wyniku czego powstaje wydajny i efektywny materiał opałowy czyli brykiet z trocin drzewnych. Jest to korzystne zagospodarowanie odpadów z produkcji desek w tartakach, z którymi do tej pory nie wiadomo było co zrobić. Tym bardziej jest to ciekawym rozwiązaniem, iż brykiet drzewny z trocin jest opałem w stu procentach ekologicznym pochodzącym z odnawialnych źródeł energii, a więc obecnie jak najbardziej korzystnym w zastosowaniu, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię tego, iż nowe regulacja prawne całkowicie zakazują użytkowania paliw kopalnych słabej jakości do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Produkcja brykietu z trocin.

Aby możliwa była produkcja brykietu z trocin, niezbędne będą przede wszystkim odpowiednie maszyny do brykietowania trocin i innych odpadów drzewnych. W kraju znajdziemy kilku bardzo dobrych producentów tego typu maszyn i urządzeń, wobec czego nie powinno być większych trudności z pozyskaniem odpowiedniego wyposażenia. Generalnie rzecz biorąc, ich działanie opiera się na ciśnieniowym prasowaniu materiału wsadowego czyli wiórów i trocin, oraz formowaniu z nich brykietów w różnych kształtach. Jest to materiał opałowy który możemy zastosować zarówno w dostosowanych do jego spalania kotłach C.O. jak również w kominkach, które stanowią najczęściej wybierane źródło ogrzewania nowoczesnych domów jednorodzinnych o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Dobrze wytwarzany brykiet charakteryzuje się wysokim poziom czystości oraz dobrym poziomem wartości kalorycznej, kształtującym się na poziomie nawet do 20 MJ/kg, co jest bardzo dobrym osiągiem, biorąc pod uwagę fakt, iż węgiel ma wartość opałową na poziomie 27-29 MJ/kg. Można więc powiedzieć, iż brykietu drzewnego spalimy z całą pewnością nieco więcej niż węgla, niemniej jednak warunki jego spalania są lepsze a i cena niższa.

Efektywne spalanie brykietu drzewnego.

Aby brykietowanie miało w ogóle sens, należy zagwarantować sobie dogodne po temu warunki, czyli pomieszczenia w których realizowany będzie proces produkcji brykietów drzewnych, powinny być czyste, suche i wentylowane. Chodzi tutaj o utrzymanie niskiego poziomu wilgotności gotowych brykietów, który nie powinien przekraczać 15%, aby dzięki temu zapewniać nam możliwość maksymalnego wykorzystania wartości opałowej brykietów, oraz sprawności samego kotła. W przypadku wyższej wilgotności możemy doprowadzić do korodowania elementów pieca i komina, a to jest jak najbardziej niewskazane. Tak samo zresztą wysoka wilgotność będzie utrudniać spalania, a tym samym obniży nam wartość kaloryczną i wydajność samego kotła. Jednym słowem, efektywne spalanie brykietu będzie możliwe tylko w dostosowanych do tego paliwa piecach, oraz w przypadku utrzymania jego odpowiednio niskiego poziomu wilgotności.

Dodaj komentarz