Logistyka

Usługi transportu w produkcji.

Jednym ze zdecydowanie bardziej istotnych aspektów prowadzenia działalności w branży produkcyjnej na duża skalę, w kooperacji z wieloma przedsiębiorcami rozsianymi po całym kontynencie a nawet świecie, jest zagadnienie transportu poszczególnych partii towaru pomiędzy poszczególnymi kooperantami. Do zdecydowanie najpopularniejszych form transportu w tym zakresie należy tutaj zaliczyć transport kontenerowy, bowiem przy wykorzystaniu kontenerów można korzystać z wielu dróg transportowych w tym drogi kolejowej, morskiej oraz w razie konieczności lotniczej. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy, oraz jak powinno być wszystko przygotowany od strony logistycznej, aby ta forma transportu była realizowana jak najbardziej skutecznie.

Podstawowe założenia transportu kontenerowego.

Podstawową zaletą transportu z wykorzystaniem kontenerów jest powtarzalność ich wymiarów, dzięki której można łatwo układać je obok siebie i na sobie. Jest to szczególne istotne w przypadku transportu morskiego oraz lotniczego, gdzie cały ładunek musi być bezpiecznie ustawiony i przymocowany do pokładu. W przypadku transportu kontenerowego drogą morską, jest to kwestia szczególnie istotne, gdyż okręty transportowe zabierają na pokład ogromne wręcz ilości kontenerów, które muszą być bardzo stabilnie ustawione i zamocowane na pokładzie, aby nic im się nie stało podczas drogi. Można jednak powiedzieć, iż transport kontenerowy w tym szczególnym przypadku jest opcją zdecydowanie najbardziej optymalną. Co prawda czas na pokonanie trasy z punktu wyjścia do punktu docelowego jest dość spory, niemniej jednak wyjątkowo niskie koszty w porównaniu na przykład do transportu drogą lotnicza, sprawiają, iż jest to najczęściej w tym przypadku wykorzystywana opcja transportowa. Kwestie czasochłonności transportu można dość dobrze uwzględnić w planowaniu logistycznym i transporty organizować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby u odbiorców wszystko zawsze było na czas.

Pozostałe zalety transportu kontenerowego.

Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt, iż transport kontenerowy może być realizowany także droga kolejową czy też przy wykorzystaniu samochodów. Oczywiście ta forma transportu jest stosowana w przypadku mniejszych odległości, międzypaństwowych, na obszarze danego kontynentu, choć w wielu przypadkach, przy większych odległościach na tym samym kontynencie, bardziej opłacalne będzie wysłanie towaru drogą morską. Jedynym przypadkiem kiedy warto korzystać z transportu kolejowego lub też samochodowego w tym przypadku jest sytuacja, w której towar musi stosunkowo szybko znaleźć się u odbiorcy. Każdy inny przypadek powinien ze względów czysto ekonomicznych być realizowany przy zastosowaniu transportu kontenerowego droga morską, co jest w tym przypadku ekonomicznie rozwiązaniem najbardziej korzystnym.

Dodaj komentarz