Motoryzacja

Zastosowanie łożysk stożkowych.

Łożyska stożkowe to jedne z wielu typów łożysk, wykorzystywanych przede wszystkim w kwestii przenoszenia bardzo dużych obciążeń promieniowych, z jednoczesnym osiowym ustalaniem wału. Sprawdzają się we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach przemysłowych, gdzie zachodzi konieczność łożyskowania wałów obrotowych. Ze względu na swoją symetryczną budowę, pozbawione są reakcji osiowej. Wyróżniamy tutaj łożyska jednorzędowe, dwurzędowe i czterorzędowe o zróżnicowanych parametrach technologicznych, oraz wynikającym z nich zastosowaniu.

Podstawowe informacje o łożyskach stożkowych.

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż łożyska stożkowe przeznaczone są głównie do osiowego ustawienia wału, oraz przenoszenia obciążeń promieniowych oraz osiowych, aczkolwiek o znacznie większych wartościach niż w przypadku łożysk kulkowych. Dopuszczają one, podobnie jak łożyska walcowe bardzo małą niewspółosiowość wały i oprawy. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż łożyska stożkowe jednorzędowe mogą przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku, wobec czego najczęściej wykorzystywane są łożyska montowane na wale. Są to także łożyska rozłączne, co wpływa na znaczne ułatwienie kwestii ich montażu. Z reguły wytwarzane są w normalnych klasach dokładności, zaś wszelkie luzy wewnętrzne pomiędzy łożyskami stożkowymi regulowane są w trakcie ich montażu. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż są to łożyska o stosunkowo wszechstronnym zastosowaniu w przemyśle maszynowym, gdzie też najczęściej stosuje się je w łożyskowaniu wałów wszelkiego rodzaju maszyn oraz obrabiarek.

Zakup łożysk stożkowych.

Oczywiście bardzo istotną kwestią będzie sam zakup łożysk stożkowych do konkretnych zastosowań. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby były one odpowiednio dobrane do konkretnego zastosowania, a w tym celu należy w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółową analizę i odpowiednie obliczenia. Dopiero kiedy będziemy mieć wyniki w dłoni możliwe będzie wyszukanie odpowiedniego typu i rodzaju łożyska stożkowego, które w danym przypadku będzie sprawdzać się najlepiej. W celu ułatwienia wyboru warto skorzystać z aplikacji katalogi łożysk, udostępnianego przez internetową hurtownię łożyska stozek.pl, który pozwala nam swobodnie wyszukiwać odpowiednie łożyska po podaniu ich parametrów. Co więcej, od razu będziemy wiedzieć, czy dane łożysko jest dostępne na stanie magazynowym hurtowni czy też nie.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię tego, aby precyzyjnie dobierać łożyska stożkowe, do konkretnych zastosowań, bowiem w przeciwnym przypadku niestety, mogą być potem problem z usuwaniem luzów pomiędzy łożyskami, oraz z prawidłowym łożyskowaniem elementów wałów maszynowych.

Dodaj komentarz